1. FBS broker >
  2. FBS Blog >
  3. Jesse Livermore: "Oyun Bana Oyunu Öğretti." Alım Satımlarda Deneyim Neden Önemlidir?
2023-04-25 • Güncellendi

Jesse Livermore: "Oyun Bana Oyunu Öğretti." Alım Satımlarda Deneyim Neden Önemlidir?

cover.png

"Oyun bana oyunu öğretti. Ve öğretirken sopasını sırtımdan eksik etmedi." Jesse Livermore'un bu ünlü sözü birçok yatırımcıya ilham kaynağı ve alım satım bilgeliği olarak sunuldu. Ama bu gerçekten ne anlama geliyor? Ve alım satımlar ile nasıl bir ilişkisi var? Bu makalede öğreneceğiniz şey tam olarak budur.

1290-01.png

Jesse Livermore kimdi ve alım satımları nasıl etkiledi?

Jesse Livermore ünlü bir borsa yatırımcısı ve 20. yüzyılın ilk kısmında ABD borsasına hakim olmasıyla tanınan bir finans efsanesiydi. Alım satım yolculuğuna henüz 14 yaşındayken başlamıştı ve 15 yaşındayken 3,12$'lık ilk kârını elde etmişti bile. Sonrasında alım satım yapmak kendisinin asıl mesleği ve geçim kaynağı oldu.

Geçerli bir eğitimi olmayan ve alım satımlar için sadece kendi fonlarını kullanan Livermore, temelde sıfırdan bir servet yaratmayı başardı. Diyelim ki bir şekilde bir kereden fazla kaybetti ama çok büyük kayıplar yaşadıktan sonra bile her zaman sermayesini artırmayı başardı. 

1929'da alım satım kariyerinin zirvesindeyken Jesse Livermore sadece bir günde 100 milyon dolar kazandı, bu da bugünün parasıyla 1,5 milyar dolara tekabül ediyor. Livermore'un bu büyük başarıyı Büyük Buhran'ın başında kendi parasıyla elde ettiği düşünüldüğünde, neden tüm zamanların en büyük yatırımcılarından biri unvanını kazandığını anlamak kolaydır.

Çalışkan ve anlayışlı bir yatırımcı olan Livermore, tam olarak hangi pozisyonları açacağını ve kârını alma zamanının gelip gelmediğini iyi bilirdi. Piyasa düşüşlerini tahmin etme konusundaki esrarengiz yeteneği nedeniyle "Wall Street'in Ayısı" olarak anıldı. Livermore, trend alım satım stratejisine bağlı kalmayı tercih etti, boğa piyasalarında uzun pozisyon aldı ve trendin yönü değiştiğinde pozisyonlarını kısaya çevirdi.

Jesse Livermore, tüm deneyimlerini yazdığı bir alım satım günlüğü tuttu. Genel piyasa koşullarının hisse senedi fiyatlarını nasıl etkilediğine dikkat eden ve piyasa hareketlerini nasıl tahmin edeceğini öğrenen ilk yatırımcıydı. Sonrasında alım satım tekniklerini ve piyasa hakkındaki gözlemlerini halkla paylaşacaktı ve bu, yatırımcıların gelecek on yıllar boyunca stratejilerini nasıl oluşturacaklarını derinden etkileyecekti.

Jesse Livermore'un alım satımlar hakkındaki görüşü

Jesse Livermore bir keresinde şöyle demişti: "Bir insanın tüm hatalarından ders alması uzun zaman alır. Her şeyin iki tarafı vardır derler. Ancak borsanın sadece bir tarafı vardır ve bu, boğa tarafı veya ayı tarafı değil, doğru taraftır."

Jesse Livermore, bir yatırımcı olarak büyük bir isim yaptı ancak bu bedelsiz olmadı. Piyasanın nasıl çalıştığını anlamak zaman almıştı ve becerilerini geliştirip sağlam bir alım satım planı oluşturmak daha da fazla zamanını almıştı. Ve o zaman bile planından sapmayı seçtiğinde, kaçınılması gereken hatalar yaptığında, bir değil birkaç büyük mali kayıp yaşadı.

Yine de bu onu tekrar tekrar denemekten, becerilerini kademeli olarak geliştirmekten ve alım satım planını mükemmelleştirmekten alıkoyamadı. Jesse Livermore'un alım satım ders kitaplarının, ücretsiz derslerin ve saniyeler içinde herkesin erişebileceği kapsamlı analizlerin olmadığı bir zamanda yaşadığını unutmayın. Jesse Livermore bildiği her şeyi zor yoldan yani pratik yaparak öğrenmek zorunda kaldı.

Livermore, "Oyun bana oyunu öğretti," derdi ve bu onun için basit bir gerçekti. Sadece pratik yapmak, hayatındaki en büyük alım satımları yapmasına imkan veren alım satım deneyimi kazanmasına yardımcı oldu. Sadece oyunu oynaması, tüm ayrıntılarını öğrenmesi ve kurallarını kendi başına keşfetmesi, onun bulunduğu yere gelmesine yardımcı oldu. Tecrübe alım satımın anahtarıdır ve Jesse Livermore bu bilgeliğin gerçek somutlaşmış halidir.

1290-02.png

Alım satımlarda tecrübe: Neden önemlidir?

Alım satımlar söz konusu olduğunda tecrübe çok önemli bir rol oynar. Alım satım planı yapmak, piyasayı analiz etmek ve pozisyonlar açıp kapatmak pratik yapmadan öğrenilmesi zor olan bilgiler gerektirir.

Elbette alım satımların teorik temellerini öğrenmenin yolları vardır, ancak bu bilgiyi uygulamaya koymak başlı başına bir zorluktur. Gerçek hayatta alım satımlar hızlıdır ve ders kitaplarında veya çevrimiçi derslerde anlatılandan çok daha streslidir, bu yüzden sürekli hareket eden grafiklerde kaybolmak çok kolaydır. Bu koşullarda çalışma hakkında tecrübe edinmek, başarılı bir işlemci olmak için çok önemlidir.

Tecrübenin nadiren konuşulan bir başka yönü de hata yapmaktır. Hata yapmakla baş etmek her zaman zordur ancak ucunda para olduğu için alım satımlarda hata yapmak dünyanın sonu gibi görünebilir. Ancak bu hataların sonuçlarıyla başa çıkmak için yaptıklarınız ve bu aksiliklerden çıkardığınız sonuçlar da alım satım deneyiminize katkıda bulunur. Bunları hata yaptıktan sonra öğrenmek, gelecekte bu hatalardan kaçınmanıza ve mevcut alım satım stratejinizi güçlendirmenize yardımcı olabilir.

Ayrıca, daha fazla alım satım tecrübesine sahip olmak, kendinize güvenmenize ve daha bilinçli kararlar almanıza yardımcı olur. Bu alım satımlarınızdan daha emin olmanız ve yatırımcılar için çok önemli bir beceri olan içgüdülerinize daha fazla güvenmeniz konusunda sizi teşvik eder. Ayrıca stresli durumlarda daha az paniğe kapılır ve çıkış yolunu daha kolay bulursunuz.

Alım Satım Eğitimi: Alım satımlarda nasıl deneyim kazanılır?

Peki alım satımlarda nasıl deneyim kazanabilirsiniz? Bunu yapmanın tek bir doğru yolu yoktur. Alım satım deneyiminizi birden fazla kaynaktan oluşturmanın yanı sıra piyasa anlayışınızı ve alım satım becerilerinizi geliştirmek için mevcut her fırsatı kullanmak daha iyi olacaktır.

Alım satımlar ve daha fazlasıyla ilgili kitaplar okuyun

Kitaplar her zaman en iyi bilinen ve etkili bilgi kaynakları olmuştur ve alım satım kitapları da istisna değildir. Pek çok efsanevi yatırımcı, nasıl profesyonel bir yatırımcı olunacağına dair pek çok ipucunu içeren, finansal piyasalardaki deneyimleri ile ilgili kitaplar yazmıştır. Jesse Livermore bile sistemini açıkladığı ve kazanan alım satımların kurallarını paylaştığı Hisse Senetlerinde Nasıl Alım Satım Yapılır isimli bir kitap yazmıştı. Yeni başlayanlar için dikkate değer diğer bazı kitaplar arasında Benjamin Graham'ın Akıllı Yatırımcı ve John Murphy'nin Finansal Piyasaların Teknik Analizi yer alıyor.

Tecrübeli işlemcileri takip edin

Tecrübeli işlemcilerin her zaman paylaşacak iyi tavsiyeleri vardır, bu nedenle onların ipuçlarını ve stratejilerini takip etmek yeni başlayanlara inanılmaz derecede yardımcı olabilir. Günümüzde birçok tecrübeli işlemci, başarılarının kayıtlarını bloglarında ve YouTube kanallarında tutuyor, canlı yayınlar yapıyor ve acemi yatırımcıların stratejilerini nasıl geliştirebilecekleri konusunda dersler veriyor. İmkanlar sınırsız, bu yüzden yeni başlarken kolayca takip edecek birilerini bulabilirsiniz.

Başlangıçta bir demo hesabı kullanın

Yeni başlayanlar, gerçek alım satımlara başlamadan önce bir demo hesabı açmaktan yararlanabilir. Demo hesabı, acemi işlemcilerin sanal para ile alım satım yaparak becerilerini geliştirmelerine olanak tanıyan simüle edilmiş bir alım satım ortamıdır. Bu işlemcilere alım satım platformuna alışmaları, alım satım stratejilerini test etmeleri, piyasayı hissetmeleri ve kendi becerilerine daha fazla güvenmeleri için harika bir fırsat verir.

Bir akıl hocası bulun

İlk birkaç (veya düzinelerce) alım satımınızda size rehberlik edebilecek birine sahip olduğunuzda bu kişi endişelerinizi giderebilir ve onarılamaz hatalar yapmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Akıl hocası, alım satımlarda çok fazla deneyime sahip olan ve yeni başlayanların ipleri elinde tutması için yardımcı olmaya istekli kişidir. Alım satım yapmak, özellikle yeni başlıyorsanız oldukça zordur, bu nedenle bilgilerini sizinle paylaşabilecek birine sahip olmak değerli tecrübeleri daha hızlı edinmenize yardımcı olabilir.

Bir alım satım günlüğü tutun

İşlemlerinizin kayıtlarını içeren bir alım satım günlüğü tutmak çok yararlı bir alışkanlıktır ve profesyonel işlemciler bile bunu yapar. İşlemlerinizle ilgili her önemli ayrıntıyı yazmanız gerekir:

  • Giriş ve çıkış noktaları
  • Zamanlama
  • Destek ve direnç seviyeleri
  • Günlük piyasa açılışı ve kapanışı

Bu bilgiler, başarınıza veya kaybınıza neyin katkıda bulunduğuna dair fikirler edinmenize, neyi doğru veya yanlış yaptığınızı anlamanıza ve tecrübelerinizden ders çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Bir işlem odasının parçası olun

Elbette, alım satımlara aktif olarak katılmadan gerçekten değerli bir tecrübe edinemezsiniz. İlk başta gergin hissediyorsanız küçük işlemlerle başlamaya çalışın ve tüm işlem hesabınızı riske atmayın. Kendinizi rahat hissettiğinizde, alım satım sermayesini artırabilirsiniz. Ve bir şeyler ters giderse alım satım stratejinizi uyarlamayı asla unutmayın. Sonuçta tecrübenizi bunun için edindiniz.

Sonuç

İşlemcinin yolu zor bir yoldur. Alım satımlar konusunda bir kariyer yapmak istiyorsanız üstesinden gelmeniz gereken epeyce engel vardır. Alım satımlara yeni başladığınızda yapılacak en önemli şey tecrübe kazanmaktır. Alım satım tecrübesine sahip olmak, kararlarınız konusunda kendinize daha fazla güvenmenize, hata yapmaktan kaçınmanıza ve bir servet kazanmaya çalışmanıza yardımcı olabilecek daha başarılı bir strateji oluşturmanıza yardımcı olabilir. Peki oyuna katılmak ister misiniz?

  • 43

Takım Ruhunu Hissedin

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yeni Başlayanlar için Forex kitabı, işlem dünyasında size rehberlik edecektir.

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yatırım yapmaya başlamak için en önemli bilgiler
E-posta adresinizi girin ve size ücretsiz bir Forex rehberi göndereceğiz

Teşekkürler!

E-postanıza özel bir bağlantı gönderdik.
Adresinizi doğrulamak için bağlantıya tıklayın ve yeni başlayanlar için ücretsiz Forex rehberinizi alın.

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera