1. FBS broker >
  2. FBS Blog >
  3. 2023'te İşlemlerinize Nasıl Hakim Olabilirsiniz
2023-05-11 • Güncellendi

2023'te İşlemlerinize Nasıl Hakim Olabilirsiniz

cover.jpg

İşlem yapmanın temel kanunu çok basittir: Kazanamayanlar kaybeder. İşlem yaparken herhangi bir beraberlik yoktur. İşlemlerden kâr elde etmeyi başaran işlemciler arasında değilseniz zaten kaybetmişsiniz demektir. Bu nedenle, her zaman oyununuzun zirvesinde kalmak ve bir kazanan olmaya konsantre olmak son derece önemlidir.

Bu makalede, işlemlere hakim olmak için on ipucu bulacak ve yalnızca en iyi sonuçları elde etmek için hangi becerileri geliştirmeniz gerektiğini öğrenebileceksiniz.

İşlemlere hakim olmak için ipuçları

Başarılı bir işlemci olmak kolay değildir. İyi para kazanmak ve potansiyel olarak işlem yaparak yaşamaya başlamak istiyorsanız çok çalışmanız gerekir. Burada, deneyiminizi geliştirmenize ve işlemlerde en iyi olmak için gereken işlem becerilerini geliştirmenize yardımcı olabilecek ipuçlarının bir listesini derledik.

1541-03.jpg

Eğitiminize yatırım yapın

Ciddi bir şekilde işlem yapmaya başlamadan önce finansal piyasaların nasıl çalıştığını öğrenmeniz gerekir. İşlem yapmak kumar değildir; işlemlerden kâr elde etmek istiyorsanız bu çok fazla planlama, araştırma ve analiz gerektirir. Piyasaların hareketini etkileyen faktörleri anlamak ve bu bilgiyi kendi avantajınıza kullanmak çok önemlidir. Bunu yapmak için, objektif ve iyi düşünülmüş işlem kararları vermenize yardımcı olacak teknik analiz, risk yönetimi stratejileri, araçlar, göstergeler, grafik formasyonları ve diğer bilgi parçalarını incelemeniz gerekir.

FBS, herhangi bir uzmanlık seviyesindeki işlemciler için çok çeşitli eğitim materyalleri sunar; bu nedenle, bir bütün olarak işlem yapmak ve finansal piyasalar hakkında en iyi eğitimi almak için bunları incelediğinizden emin olun.

Bir işlem planı yapın

Bir işlem planı, ister yeni başlayan ister deneyimli bir profesyonel olsun, her işlemci için çok önemli bir unsurdur. Bir işlemcinin işlem yaparken izlemesi gereken, bir işlemin zamanlaması ve büyüklüğümü, giriş ve çıkış noktalarını, risk yönetimi önlemlerini ve işlemlerle ilgili diğer önemli detayları özetleyen bir dizi kural içerir. Bazı işlemciler bir işlem planının gerekli olmadığını düşünürler, ancak er ya da geç, onları hedeflerine yönlendiren bir plan olmadan odaklanmanın ve duygularını kontrol etmenin imkansız olduğunu anlayacaklardır.

Her seferinde bir stratejiyi mükemmelleştirmeye çalışın

Ünlü bir deyimin belirttiği gibi "Her işi yapan hiçbir işte usta değildir." Dikkatinizi birkaç farklı işlem stratejisi arasında bölerseniz hiçbirini iyileştirememe riskini alırsınız. Tek bir stratejiye odaklanarak, aynı zamanda hedeflerinize nasıl ulaşacağınız, hangi hareketlerin işe yarayıp hangilerinin hiç işe yaramadığı ve piyasa hakkında daha fazla bilgi edinirsiniz. Bu stratejiden makul ve istikrarlı bir kâr elde edebileceğiniz bir noktaya ulaştığınızda diğer stratejilere geçmeyi deneyebilir ve işlemlerden para kazanmanın yeni yollarını öğrenebilirsiniz.

Örneğin, finansal piyasaların çoğunu etkileyen yüksek volatilite nedeniyle, spekülatif işlemlere bağlı kalmak uzun vadeli yatırımdan çok daha mantıklıdır, çünkü güncel jeopolitik sorunlar nedeniyle fiyat kolayca değişebilir.

Piyasaların yönünü tahmin etmeye çalışmayın

İşlem araçlarını ve göstergelerini kullanmak size mevcut trend hakkında bilgi verebilirken, dış kaynaklardan piyasaların yönünü tahmin etmeye çalışmak, özellikle mevcut işlemlerinizle ilgiliyse ters tepebilir. Örneğin, satın aldığınız hisse senedinin fiyatının yükseleceğini iddia eden bir haber okursanız, fiyat düşmeye başlasa bile onu satmakta isteksiz olabilirsiniz. Fikrinizi güçlendiren kaynaklar arayarak seçimlerinizi haklı çıkarmaya çalışmak tehlikelidir. Bu muhakemenizi bulanıklaştırabilir ve sizi işlemlerinize duygusal olarak bağlayabilir, bu da mantıklı kararlar vermenizi engelleyebilir.

İşlem fırsatlarını atlamayın

Alıştırma yapmak mükemmelleştirir ve iyi bir fırsatınız olduğunda aktif olarak işlem yapmak, becerilerinizi geliştirmek ve işlem yapma sanatında ustalaşmak için önemlidir. Pek çok yeni başlayan işlemci, kendilerine güvenmedikleri veya asla gelmeyecek ideal bir işlem fırsatını bekledikleri için bilinçli olarak yeni işlem fırsatlarını kaçırma eğilimindedir. İşleme bir şans vermezseniz bir işlemin nasıl sonuçlanacağını asla bilemezsiniz. Zarar etmek bile yararlı bir ders olabilir ve gelecekteki daha önemli işlemlerde benzer hatalardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

İşlemlerinizden doğru zamanda çıkın

İşlemlere hakim olmak için üzerinde çalışmanız gereken bir diğer konu da işlemlerinizden doğru zamanda çıkmaktır. Özellikle de fiyatın arzu edilen yönde hareket etmeye devam edebileceğine inandığınızda genelde bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır. Ancak bu zihniyet oldukça tehlikelidir çünkü fiyat aniden yön değiştirebilir ve tüm potansiyel kârınızı kaybetmenize neden olabilir.

Aynı şey, fiyat aleyhinize hareket ettiğinde ve zararınızı durdurmak yerine hareketin yön değiştireceğini umduğunuzda bile olabilir. Bu asla gerçekleşmeyebilir ve ne kadar uzun süre beklerseniz sonunda o kadar çok para kaybedersiniz. Küçük bir kârla veya hiç kâr etmeden çıksanız bile bu, işleme yatırdığınız tüm parayı veya hatta daha fazlasını kaybetmekten çok daha iyidir.

Gelecekteki bir işlemin tüm risklerini değerlendirin

İşlem yaptığınızda, her zaman bir şeylerin ters gitme riski vardır. Bu nedenle, bir pozisyon açmadan önce, bunun içerebileceği tüm olası finansal riskleri değerlendirmeniz gerekir. Bu, işlemlerinizin boyutu ve buna ne kadar para yatırmaya hazır olduğunuz hakkında daha bilinçli kararlar vermenizi sağlayabilir. Birçok deneyimli işlemci, bir işleme kaybetmeyi göze alacağınızdan daha fazla para koymamanızı tavsiye eder. Dolayısıyla, eğer yeniyseniz, düşük riskli sermaye ile başlayabilir ve deneyim kazandıkça bunu istikrarlı bir şekilde artırabilirsiniz.

Simüle edilmiş bir hesapla pratik yapın

FBS dahil birçok broker, yeni işlemcilere önce becerilerini test etme ve bir demo hesabıyla gerçek hayattaki işlemlerin hızına uyum sağlama seçeneği sunar. Bir demo hesap, işlemcilerin sanal fonları kullanmasına olanak tanıyan ve gerçek işlem deneyimini simüle etmek için gerçek zamanlı piyasa verilerini kullanan sanal bir işlem hesabıdır.

İşlem yapmakla ilgili her türlü teoriyi öğrenseniz bile bunu kendi başınıza yapmak başlangıçta gerçekten zor olabilir. Demo hesaplar bu yüzden önemlidir. Fiyat dalgalanmalarına, grafik modellerini okumaya, emir vermeye ve işlem yapmayı kolaylaştırmak için gerekli araçları kullanmaya alışmanızı sağlarlar. İşlem yolculuğunuza bir demo hesabıyla başlamak, daha fazla güven kazanmanıza ve piyasaların nasıl çalıştığına dair pratik bir anlayış kazanmanıza yardımcı olur ve sizi kendi paranızla işlem yapmaya hazırlar.

Doğru zihniyeti oluşturun

İşlem yapmak gerçekten stresli ve sinir bozucu olabilir, bu da kararlarınızı verme şeklinizi gerçekten etkileyebilir. Stresli olduğunuzda bir sonraki hamlelerinizi gerçekten düşünmeden içgüdüsel olarak hareket etme eğiliminde olursunuz, bu da işlemlerinizin sonucu için iyiye işaret değildir. Acele kararlar vermek ve işlemlere duygusal olarak bağlanmak, kolayca önlenebilecek kayıplara yol açabilir.

Bu nedenle işlem yaparken doğru zihniyete sahip olmak çok önemlidir. Olumlu kalmak, korku ve endişe gibi olumsuz duyguları aklınızdan uzak tutmak, aceleci kararlar vermekten kaçınmanıza, piyasanın büyük resmini görmenize ve en zor durumlardan bile çıkış yolları bulmanıza yardımcı olabilir.

Disiplini koruyun

Disiplin, profesyonel olarak işlem yapmanın en önemli yönlerinden biridir. İşlemlerinize odaklanmanıza ve dikkatiniz dağılmadan işlem stratejinizi takip etmenize yardımcı olan şey budur. Disiplinli kalamayan işlemciler, çok metodik bir iş olduğu için işlemlerden istikrarlı kâr elde etmekte zorlanırlar. Başarılı bir işlemci olmak ve işlem piyasalarına hakim olmak istiyorsanız, duygularınızı nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmek ve yerleşik stratejinizden sapma dürtülerinin üstesinden gelmek çok önemlidir.

1541-02.jpg

İşlemlere hakim olmak için hangi becerilere ihtiyacınız var

Artık daha iyi bir işlemci olmak için yapmanız gerekenlerin temellerini bildiğinize göre, bir işlemci olarak gelişmenize ve işlemlere hakim olmanıza yardımcı olabilecek becerilere göz atalım.

Araştırma ve analiz

Mevcut piyasa koşullarını araştırmak ve işlem kararları vermek için eldeki bilgileri analiz etme yeteneği, profesyonel olarak işlem yapmak söz konusu olduğunda en önemli becerilerden biridir. Başarılı işlemciler, yararlı veriler elde etmek için hangi araçları kullanacaklarını, hangi kaynakların güvenilir olduğunu ve hangi bilgilerin işlemleriyle alakalı olduğunu bilirler.

Araştırma ve analitik beceriler çok önemlidir çünkü işlemcilerin stratejilerini ve işlem planlarını geliştirmelerine ve farklı durumlarda hangi yaklaşımı kullanacaklarına karar vermelerine yardımcı olurlar. Bu beceriler, işlemcilerin işlem fırsatlarını belirlemelerine yardımcı olurken aynı zamanda başarılı işlemleri planlamak için gerekli olan mevcut çıkış noktaları ve potansiyel riskler hakkında bilgi verir.

Değişen piyasalara uyum sağlamak

Size birçok işlemde yardımcı olan güvenilir bir işlem stratejisine sahip olmak iyi bir şeydir. Ancak, finansal piyasalar sürekli değişim ve dalgalanmalara eğilimlidir. Stratejilerinizi ve işlem planlarınızı bu değişikliklere hızlı bir şekilde ve çok fazla tereddüt etmeden nasıl uyarlayacağınızı bilmek, özellikle bu değişiklikler işlemin ortasında gerçekleşirse yararlı bir beceridir. Örneğin 2023'te piyasalar, fiyatların hareketini tahmin etmeyi zorlaştıran yüksek volatilite ve belirsizlik döneminden geçiyor. Bu nedenle, size piyasanın değişmek üzere olduğunu söyleyen potansiyel sinyaller için her zaman tetikte olmanız gerekir, bu yüzden stratejilerinizi buna göre değiştirmeye hazırlanmak için işlem göstergelerini ve fiyat grafiklerini izlediğinizden emin olun.

Zararlarla başa çıkmak

Kazanma serinizi yaşarken işlem yapmak her zaman harika hissettirir. Ancak, diğer sektörlerde olduğu gibi işlem yaparken de kayıpların kaçınılmaz olduğu bir an mutlaka gelir. Bu an geldiğinde, birçok işlemcinin cesareti kırılır ve işlem dünyasını tamamen terk eder.

Deneyimli işlemciler her zaman kazanan olamayacaklarını ama aynı zamanda her zaman kaybeden de olmayacaklarını bilirler. Bir dizi başarısız işlemden sonra bile, daha fazla kazanma fırsatı bulmak ve kaybettiğinizden daha fazla para kazanmak mümkündür. Önemli olan, işlemleri kaybetmenin getirdiği olumsuz duyguları nasıl atlatabileceğinizi, yeni bir güç ve kararlılıkla nasıl baştan başlayacağınızı öğrenmektir.

İşlem hatalarından ders almak

Bazı başarısız işlemler kontrolünüzün dışındadır, diğer işlemler ise farklı davransaydınız önlenebilirdi. Hatalar olur, ancak bu her zaman kötü bir şey değildir. Büyümenize ve neyi yanlış yaptığınızı anlamanıza yardımcı olurlar. Ancak hatalardan öğrenmek önemlidir ve bu, hatalarıyla yüzleşmekte zorlanan işlemciler için zor bir şey olabilir. Ancak işlem yapmak, sürekli gelişme gerektiren bir faaliyettir ve hatalarınızdan nasıl ders çıkaracağınızı ve onları nasıl düzelteceğinizi bilmek, başarılı bir işlemci olmak için sahip olmanız gereken en önemli becerilerden biridir.

Sonuç

Başarılı bir işlemci olmak kolay bir şey değildir. Kendini adama, sabır, disiplin ve sürekli gelişmeyi gerektirir. Ancak bu makaledeki ipuçlarını takip edip becerilerinizi geliştirirseniz gerçek bir profesyonel olma ve işlemlerinize hükmetmeyi öğrenme şansınız çok yüksektir.

  • 29

Takım Ruhunu Hissedin

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yeni Başlayanlar için Forex kitabı, işlem dünyasında size rehberlik edecektir.

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yatırım yapmaya başlamak için en önemli bilgiler
E-posta adresinizi girin ve size ücretsiz bir Forex rehberi göndereceğiz

Teşekkürler!

E-postanıza özel bir bağlantı gönderdik.
Adresinizi doğrulamak için bağlantıya tıklayın ve yeni başlayanlar için ücretsiz Forex rehberinizi alın.

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera