1. FBS broker >
 2. FBS Blog >
 3. Otomatik Kripto İşlemleri: Temel Kılavuz
2023-04-28 • Güncellendi

Otomatik Kripto İşlemleri: Temel Kılavuz

cover.png

Kripto para işlemleri ilk olarak 2010'ların başında başladı ve o zamandan beri popülaritesi aktif olarak artıyor. Şu anda, kripto piyasasında dolaşımda olan binlerce kripto para ve dünya çapında yaklaşık 300 milyon kripto para kullanıcısı var. Kripto işlemleri artık bir işlemci olarak para kazanmanın en kârlı yollarından biri olarak kabul ediliyor. Bu nedenle, kripto piyasasındaki kısa vadeli fiyat hareketlerinden yararlanmak isteyen çok sayıda işlemci olması şaşırtıcı değil.

Bununla birlikte herkes sürekli kripto işlemi yapmak için gereken zamana ve kaynaklara sahip değildir. İşte bu durumlarda otomatik kripto işlemleri işe yarayabilir. Bu makalede, otomatik kripto işlemlerinin ne olduğunu, nasıl çalıştığını, otomasyonun avantajlarının ve dezavantajlarının yanı sıra kârınızı en üst düzeye çıkarmak için otomatik işlemlerin nasıl kullanılacağını öğreneceksiniz.

Otomatik kripto işlemleri nedir?

Otomatik kripto işlemleri belirli koşullar karşılandığında kripto paraları otomatik olarak alıp satmak için özel yazılımların (işlem botları) kullanılmasını içeren bir işlem yapma tarzıdır. Kripto para işlem botları, işlemcilerin piyasayı kendi başlarına izlemek zorunda kalmadan fiyat hareketlerinden yararlanmalarına olanak tanır.

Herhangi bir otomatik program kullanmadan işlem yaptığınızda, yapacak çok sayıda göreviniz olur: grafikleri izlemek, verileri analiz etmek, piyasaya girmek için en iyi fırsatları bulmak amacıyla çeşitli araçları ve göstergeleri kullanmak, potansiyel riski hesaplamak, alış veya satış emirleri açmak, vb. Tüm bunları aynı anda yönetmek oldukça stresli olabilir. Her düzeydeki işlemcinin odağını kaybetmesi ve bir işlemi kârlı hale getirebilecek veya bozabilecek önemli bir bilgi parçasını kaçırması alışılmadık bir durum değildir.

Ancak, kripto işlem botları bu soruna karşı bağışıklıdır. Gerekli verileri otomatik olarak (ve çok daha hızlı) toplayıp analiz edebilir ve önceden belirtilen gereksinimler karşılanırsa işlemleri açıp kapatabilirler. Otomatik işlem yazılımı, işlemcilerin çok fazla zaman eve enerji tasarrufunun yanı sıra nispeten düşük bir fiyat karşılığında kâr elde etmesine yardımcı olabilir.

Otomatik kripto işlemleri nasıl çalışır?

Otomatik kripto işlem yazılımı, algoritmalara dayalıdır. Algoritmalar, bir sorunu çözmeyi amaçlayan bir dizi talimat ve kural içerir. İşlem yapmanın, belirli koşulların oluşmasını beklemek olduğu düşünülürse, piyasayı analiz edebilen ve mevcut piyasa koşulları algoritmik kurallara uygun olduğunda işlemleri gerçekleştirebilen algoritmalar oluşturularak tüm süreç otomatikleştirilebilir.

Otomatik işlem programlarının birçok varyasyonu ve türü vardır. Öncelikle kendinize bir uzman danışman (EA) ayarlayabilirsiniz. Bu yazılım, kurduğunuz ayarlara göre piyasayı analiz eder ve size işlem sinyalleri verir. Örneğin, bir EA, RSI osilatörüyle ilgilenebilir ve "aşırı satış" bölgesine her ulaştığında size bir satın alma sinyali gönderebilir. Kullanabileceğiniz başka bir şey de, siz başka şeylerle meşgulken işlem yapan bir bottur. Bot, işlem fırsatlarını arar, işlemleri açıp kapatır ve riskleri yönetir.

İşlem botları harici uygulamalardır ve varsayılan olarak işlem platformlarında yerleşik değildir. Otomatik işlem yazılımını platformlara entegre etmenin birkaç yolu vardır, ancak kripto işlem botları söz konusu olduğunda, en yaygın olanları Uygulama Programlama Arayüzleri (API) işlemleri ve merkezi olmayan işlem platformlarıdır.

 • API işlemleri, işlem botları ve işlem platformları arasında bir aracı olarak belirli yazılımların (API'ler) kullanılmasını içerir. API'ler, farklı uygulamaların birbiriyle etkileşime girmesine izin verir. İşlem yapma söz konusu olduğunda, API'ler bir işlemcinin hesabını kripto işlem botlarına bağlar, bu da onların piyasayı analiz etmelerine ve sizin adınıza işlem emirleri vermelerine olanak tanır.
 • Merkezi olmayan işlem platformları, kripto işlemcilerinin üçüncü partileri kullanmak zorunda kalmadan doğrudan işlem yapmasına izin vererek, otomatik kripto işlem yazılımını entegre etmenin en güvenli yolunu sunar. Merkezsizleştirilmiş işlem platformları, akıllı sözleşmeleri depolayan blok zinciri teknolojisini esas almaktadır. Akıllı sözleşmeler, işlem emirleri vermek için talimatlar içeren programlardır. Bir akıllı sözleşmede belirtilen tüm koşullar yerine getirildiğinde blok zinciri işlemi gerçekleştirecektir. İşlem yaparken üçüncü partilerin bulunmaması, bu teknolojiyi kullanan işlem botlarını, işlem hesaplarını yetkisiz müdahalelere karşı kullanmak ve korumak için daha güvenli hale getirir.

İşlem botları tam olarak ne yapabilir?

Bir otomatik işlem yazılımının işlem platformuna nasıl entegre edildiğinden bağımsız olarak işlem botları aynı süreç listesiyle ilgilenir:

 • Piyasa veri analizi: Başarılı işlemler gerçekleştirmek için işlemcilerin piyasa verilerini analiz etmesi gerekir ve işlem botları da bununla ilgilenebilir. Gerekli bilgileri insanların manuel olarak yapabileceğinden çok daha hızlı çıkarırlar ve ardından piyasanın gelecekteki hareketini tahmin etmek ve potansiyel giriş noktalarını bulmak için işlenmiş verileri ve teknik analiz göstergelerini kullanırlar;
 • Risk dağıtımı: İşlem botlarının yapabileceği başka bir şey de kripto hesabı sahibinin bıraktığı talimatlara uygun olarak sermayeyi farklı açık işlemler ve yatırımlar arasında yeniden dağıtmanın yollarını belirlemektir;
 • İşlem gerçekleştirme: Program potansiyel giriş ve çıkış noktalarını belirledikten sonra piyasada alış veya satış emirleri verebilir. Çoğu işlem botu, önceden belirlenmiş bir fiyat aralığında düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satmaya odaklanır, ancak iki farklı borsa arasındaki fiyat değişikliklerinden yararlanan botlar (arbitraj botları olarak adlandırılır) kullanmak da mümkündür.

Otomatik kripto işlemlerinin avantajları

Otomatik işlem botlarının kripto para piyasasını ele geçirmesi ve manuel işlemlerden daha popüler hale gelmesi uzun sürmedi. Aslında, pek çok kripto işlemcisi bile bu trende katıldı ve işlemlerinden elde ettikleri kârı en üst düzeye çıkarmak için işlem botlarını kullanmaya başladı. Ve otomatik işlemlerin işlemcilerden bu kadar olumlu ilgi görmesinin birçok nedeni var ve şimdi bunlara bakacağız.

Verimlilik

Daha önce de belirttiğimiz gibi, işlem yapmak, çok sayıda görev gerektiren bir faaliyettir. İşlem botları, mevcut piyasa koşulları hakkında veri toplamaktan fiyat hareketinin potansiyel yönünü hesaplamaya ve işlemleri gerçekleştirmeye kadar işlem yapmayla ilgili birçok aktiviteyi yapabilir. İşlem botları ayrıca bu görevleri insanlardan çok daha hızlı tamamlar, bu da onların bir işlemi daha hızlı ve gecikmesiz gerçekleştirebilecekleri anlamına gelir.

İşlem botları, insanlardan farklı olarak yorulmaz ve 7/24 çalışabilir. Hesaplamada hata yapma riski de pratikte yoktur (yazılıma girilen veriler yanlış olmadığı sürece).

Duyguları ortadan kaldırmak

Duygular, insanların yaşamları boyunca deneyimledikleri karmaşık nörofizyolojik reaksiyonlardır. Duygular, çevremizdeki dünyayı hissetmemize ve hissettiklerimize göre kararlar vermemize yardımcı oldukları için bizim için doğal ve gereklidir. Bununla birlikte, işlem yaparken duygular genellikle yardımcı olmak yerine süreci engeller. Pek çok işlemci, piyasanın istedikleri yönde hareket edeceğini umarak işlemlerine bağlanır. Ancak bu duygusal bağlar, işlemcilerin iyi işlem fırsatlarını kaçırmasına ve hatta para kaybetmesine neden olarak yarardan çok zarar verir.

Neyse ki, duygular (veya duygu eksikliği) insanlarla makineler arasındaki temel farklardan biridir. İşlem botları açık pozisyonlara bağlanmaz. Yerleşik kural ve talimatlar dizisini klinik olarak takip ederler ve piyasa belirli bir noktayı geçtikten sonra genellikle insanların aksine işlemleri tereddüt etmeden kapatırlar.

Çeşitlendirme

İşlem veya yatırım portföyünüz için riskleri en aza indirmek istiyorsanız, paranızı aynı anda çeşitli farklı varlıklara yatırarak portföyünüzü çeşitlendirebilirsiniz. Bu, açık işlemlerinizden veya yatırımlarınızdan biri başarısız olursa bile sermayenizi korumanıza olanak tanır. Ancak, birden fazla piyasayı bırakın, tek bir piyasaya ayak uydurmak zordur, bu nedenle birçok işlemci ve yatırımcı bu fırsatı kullanmaz.

Bu, işlem botlarının size yardımcı olabileceği başka bir şeydir. Birden çok işlem hesabını izleyebilir ve farklı piyasalarda farklı stratejiler uygulayabilirler. Bir pozisyon kaybetmeye başladığında, bunu hızla tespit edebilir ve parayı farklı işlemlere yeniden tahsis edebilir veya yenilerini açabilirler. Otomatik işlem yapma, aynı anda birkaç işlem yapmaya çalışmanın stresine katlanmak zorunda kalmadan, birden fazla piyasadaki işlem fırsatlarından yararlanmanıza olanak tanır.

1287-02.png

Otomatik kripto işlemlerinin dezavantajları

Tabii ki hiçbir şey %100 mükemmel olamaz, bu nedenle işlemcilerin otomatik kripto işlem yazılımını kullanmadan önce göz önünde bulundurması gereken bazı dezavantajlar vardır.

Bakım maliyetleri

İşlem botlarının kullanımı ücretsiz değildir ve uzun vadeli kâr bakım maliyetlerini karşılasa da, işlem planınızı geliştirirken bunları aklınızda bulundurmalısınız. Dahası, bazı işlemciler sıfırdan kendi sistemlerini kurmayı tercih eder, bu daha güvenli olabilir ancak kurulumu çok daha fazla paraya mal olur ve sistemin size getirebileceği tüm kârı aşar. Sorunsuz ve kesintisiz 7/24 işlem olanağı sağlamak için sanal bir özel sunucunun maliyeti gibi ek masraflar da dikkate alınmalıdır.

Esneklik eksikliği

İşlem botları, önceden belirlenmiş bir dizi talimatı takip edecek şekilde yapılmıştır, bu da onları, fiyatların çok hızlı ve programların takip edemeyeceği, öngörülemez bir şekilde hareket ettiği oldukça oynak piyasalarda işe yaramaz hale getirir. Bu durumlarda, manuel işlem yapmaya geçmek ve piyasa volatilitesinden yararlanmak için psikoloji odaklı bir strateji kullanmak daha iyidir.

Operasyonel başarısızlık

Otomatik işlem sistemleri 7/24 çalışabilir. Ancak, internet bağlantısındaki kesintilere veya elektrik kesintilerine karşı güvenli değildirler. Bir işlemci olarak, bu olayların meydana gelmesi durumunda, sonuç olarak botunuzun yaşayabileceği hataları hızla düzeltmek için beklemede kalmalısınız.

Otomatik kripto işlemleri: stratejiler

Otomatik kripto işlemlerini sisteminize uygulayabileceğiniz çeşitli farklı işlem stratejileri vardır. Bununla birlikte, bir stratejiyi uygulamadan önce, onu geriye dönük olarak test etmek çok önemlidir. Geriye dönük testler, test etmek için geçmiş verileri kullanarak bir stratejinin güçlü olup olmadığını gösterir. Geriye dönük testin sonunda strateji kayıptan çok kâr getirirse o zaman gerçek piyasada kullanılabilir.

Otomatik kripto işlem sistemlerini kullanırken hangi stratejileri kullanacağınıza gelince işlemlerinize dahil edebileceğiniz en popüler stratejilerden bazıları şunlardır:

 • Grid işlemleri. Grid işlemleri, işlem emirlerini gerçekleştirmek için birden fazla fiyat seviyesi seçmeyi içeren bir bot işlem stratejisini ifade eder. Fiyat, fiyat seviyelerinden birine dokunduğunda bot otomatik olarak bir işlemi başlatır. Her alış emri, bir ızgaraya benzeyen, birkaç seviye daha yükseğe yerleştirilmiş karşılık gelen bir satış emrine sahiptir. Bu strateji oldukça basittir ve normal fiyat volatilitesi olan piyasalarda iyi sonuçlar verir.
 • Arbitraj işlemleri. Arbitraj işlem botları, iki farklı borsayı izler ve aralarındaki fiyat farklılıklarından yararlanır. Bu strateji, oldukça sık ve hızlı (bazen sadece bir saniye süren) işlemler yapmayı içerir ve genellikle düşük riskle ilişkilendirilir, ancak yine de işlem piyasa volatilitesinden dolayı talep edilen fiyattan farklı bir fiyattan gerçekleştiğinde meydana gelen bir slipaj tehlikesi vardır.
 • Momentum işlemleri. Bu işlem stratejisi, mevcut piyasa trendi içinde işlem yapma etrafında döner. İşlem botları, işlemi yapılan kripto para birimlerinin hacmi, piyasa volatilitesi, trendin zaman çerçevesi ve gücünü ve yönünü belirlemek için veri toplar. Ardından, veriler trendin ivmeyi kaybetmediğini ve hala aynı yönde hareket ettiğini gösteriyorsa, botlar momentum kaybolana kadar yeni işlemler yapar.
 • Ortalama yön değiştirme işlemleri. Ortalama yön değiştirme stratejisi, bir varlığın fiyatının bir piyasa volatilitesi veya belirgin fiyat dalgalanmaları döneminden sonra her zaman altta yatan istikrarlı bir trende döneceği fikrine dayanır. Bu strateji, bir varlığın fiyatındaki uzun vadeli ve aşırı değişimlerden, önceki trende geri döneceği varsayımıyla yararlanmayı amaçlar. İşlem botları bu trendi hesaplayabilir ve mevcut piyasa hareketinin altta yatan trendi nasıl etkileyebileceğini hesaba katarak işlemlerinizi buna göre planlayabilir.

Bu stratejileri bilmek, otomatik işlem sistemlerinin nasıl çalıştığını ve gerçekten neler yapabileceklerini daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Sonuç

Bazı kusurlarına rağmen otomatik kripto işlemleri, manuel işlem yapmaya harika bir alternatiftir. İşlem botları inanılmaz derecede güvenli zaman konusunda verimlidir, asla mümkün olmadığını düşündüğünüz sonuçlara ulaşmanıza ve işlemlerinizden edeceğiniz kârı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilirler.

FBS ile kripto işlemlerinizi otomatikleştirmek istiyorsanız bunu yapmak için MetaTrader 5'i kullanabilirsiniz. MT5, EA sunar ve işlem botlarını destekler. Buna ek olarak, kendi VPS'nizi kurabilirsiniz. Bu, normalde sabit bir internet bağlantınız olmasa bile kesintisiz olarak çevrimiçi kalmanızı sağlayan özel bir araçtır. Bu, otomatik işlemler için bir zorunluluktur çünkü platforma sorunsuz bir şekilde bağlanabilmek ve hızlı sinyaller gönderebilmek, başarılı işlemler için çok önemlidir.

 • 37

Takım Ruhunu Hissedin

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yeni Başlayanlar için Forex kitabı, işlem dünyasında size rehberlik edecektir.

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yatırım yapmaya başlamak için en önemli bilgiler
E-posta adresinizi girin ve size ücretsiz bir Forex rehberi göndereceğiz

Teşekkürler!

E-postanıza özel bir bağlantı gönderdik.
Adresinizi doğrulamak için bağlantıya tıklayın ve yeni başlayanlar için ücretsiz Forex rehberinizi alın.

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera